Кога ще се удвоят вторите пенсии?
Кога ще се удвоят вторите пенсии? Мултифондовият модел се състои от три подфонда, изясни Евелина Милтенова, ръководител на УС на Българската асоциация на сдруженията
за в допълнение пенсионно обезпечаване.
Брутните вноски на обезпечените лица по персоналните им партиди са 100% обезпечени, задачата ни е с въвеждането на мултифондов модел да увеличим доходността. Това изясни Евелина Милтенова, ръководител на УС на Българската асоциация
на сдруженията за в допълнение пенсионно
обезпечаване (БАДДПО) в изявление за подкаста на Българска национална телевизия „ Истината за… “ с водещ Надя Обретенова. Според математическите калкулации на нашите експерти е допустимо след няколко годишно струпване да се реализира удвояване на втората пенсия, добави Милтенова.
Реформата с въвеждането на мултифондове модел,
идващ виталния цикъл на обезпечените лица, от дълго време е предлагана от пенсионните сдружения. Сега тя беше предложена и при прегледа на Организацията за икономическо сътрудничество и раз, който установи стабилността и надеждния контрол, осъществяван от КФН на всекидневна база.
Мултифондовете са едно от предложенията
и в оповестения в края на декември сериозен разбор на пенсионната система, осъществен от Икономическия и обществен съвет (ИСС), сподели още Милтенова.
Мултифондовият модел се състои от три подфонда, които следват виталния цикъл на обезпечените лица. Динамичният,
който ще е с най-висока рентабилност,
ще е подобаващ за младежите, тъй като имат време, което е най-големият актив на младежа. Балансираният подфонд ще е за хора сред 50 година до 2-3 години преди пенсиониране, а към този момент тогава ще се минава към третия подфонд – консервативния, изясни ръководителят на УС на БАДДПО.
Въпреки тежките международни рецесии през
последните 20 години – и икономическа, и гръцката, Ковид и геополитически напрежения, пенсионните фондове в България съумяха да обезпечат позитивна рентабилност на обезпечените лица. За тези над 20 година, откогато работят финансовите пенсионни фондове, междинната годишна рентабилност е 4%, като тази година да вземем за пример
се чака тя да е над 8%, сподели Милтенова.
На въпрос дали е добре да се усилят осигурителните вноски, тя означи, че това е въпрос на политическо решение. Но дупката от 11 милиарда лева в Държавното публично обезпечаване ще нараства и съгласно актюерски отчети дефицитите ще се усилват в годините напред.
Всяко решение за пенсионната система
би трябвало да е балансирано и да се има поради, че никой от трите стълба не е умислен като заместващ на някой от другите два, сред тях не трябва да има конкуренция, а синергия, сподели ръководителят на УС на БАДДПО.
Пенсионната система е надеждно
следена и високо контролирана, подсети Милтенова. На всекидневна база се рапортува на банката-попечител, както и на КФН какво се е случило с вложението денем. И по този начин се дефинира цената на един дял, която демонстрира по какъв начин се движи цената на пенсионното икономисване. За разлика от банките, които един път месечно рапортуват в Българска народна банка – пенсионните сдружения са по-регулирани, добави Милтенова.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ